In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 3 Marca 2019

Wspólnoty różańcowe
modliły się u św. Józefa

1.03.2019 - 3.03.2019r.

 

W dniach 1–3 marca w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odbywało się Triduum Różańcowe pod hasłem „Święty Józefie, Postrachu duchów piekielnych, módl się za nami”. Główną intencją organizowanego triduum była modlitwa w intencji Kościoła, papieża, biskupów, kapłanów i osób życia konsekrowanego.

W sobotę w południe Mszy św. przewodniczył pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała. Zebranych w kaliskiej bazylice powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa.

 

W homilii celebrans podkreślał, że Maryja i Józef są nierozłączni, bo Bóg ich wybrał i odpowiednio uzdolnił do niezwykłych zadań w dziele zbawienia. Wskazywał na trzy więzi łączące Maryję z Józefem. - Pierwsza więź to Pan Jezus. Kolejna to walka z duchami piekielnymi i wreszcie różaniec – mówił bp Napierała, który podkreślał, że Maryja i Józef prowadzą do kontemplacji oblicza Jezusa.

 

Przekonywał, że Maryja i Józef są jak egzorcyzmy, którymi człowiek może  bronić się przed uderzeniami duchów piekielnych. - Możemy wołać „w imię Niepokalanej Maryi idź precz szatanie”, „w imię św. Józefa idź precz szatanie”. Takie egzorcyzmy są nam potrzebne, bo te duchy piekielne krążą, zwłaszcza dzisiaj w tym świecie, gdzie jest wolność, która jest najbardziej umiejętnie zagospodarowana przez szatana. On umie poruszać się i zajmuje te miejsca newralgiczne dla życia społeczeństwa. Szatan jest tam, gdzie podejmuje się decyzje, tam, gdzie są wielkie pieniądze, tam, gdzie są wielkie media, które wyrabiają opinię. Maryja i Józef, którzy są pogromcami duchów piekielnych niech będą dla nas egzorcyzmem – powiedział hierarcha.

 

Akcentował, że Maryję i Józefa łączy różaniec. - Zawierzymy się dziś Maryi i Józefowi z tą wielką nadzieją, że oni będą nas prowadzić do Jezusa naszego Zbawiciela. Oni będą naszą mocą w tej walce z duchami piekielnymi i oni nas będą uczyć prostej, pięknej modlitwy jaką jest różaniec. Tak będą nas jednoczyć z Jezusem Chrystusem, naszym Zbawicielem tu na ziemi przez wiarę, ale kiedyś zaprowadzą nas do nieba – przekonywał biskup kaliski senior.

 

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Stanisław Napierała i krajowa animatorka Wspólnot Nieustającego Różańca Świętego Urszula Strynowicz zawierzyli św. Józefowi i Matce Bożej Pani Gietrzwałdzkiej Koła Żywego Różańca z diecezji kaliskiej i Wspólnoty Nieustającego Różańca z całej Polski.
Po Mszy św. odbyło się Oratorium o św. Józefie w wykonaniu zespołu „Guadalupe” z Lublina.

 

W sobotę wieczorem wierni uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim. O godz. 22.00 sprawowana była Msza św. w intencji papieża, biskupów, kapłanów, o uświęcenie duchowieństwa, o liczne i święte powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego oraz w intencji Konferencji Plenarnych Episkopatu w Polsce. Po Eucharystii odbyła się całonocna adoracja przed Najświętszym Sakramentem.

Triduum zakończyło się w niedzielę Mszą św. o godz. 6.30 sprawowaną w intencji rodzin. Po Eucharystii odbyło się wspólne śniadanie dla wszystkich uczestników.

W Triduum Różańcowym uczestniczyli kapłani z ks. kan. Janem Spólnym, krajowym moderatorem Wspólnot Nieustającego Różańca Świętego, opiekuni i zelatorzy kół Żywego Różańca oraz członkowie Wspólnot Nieustającego Różańca z różnych regionów Polski.

Organizatorem trzydniowej modlitwy w Kaliszu był ks. Alfred Berlak, diecezjalny duszpasterz Kół Żywego Różańca.

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak