In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 19 Lutego 2019

Diecezjalni duszpasterze rodzin
i doradcy życia rodzinnego
modlili się u św. Józefa

 

W Kaliszu odbyło się dwudniowe spotkanie diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców życia rodzinnego z 8 diecezji z Polski zachodniej. Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa na rozpoczęcie obrad przewodniczył bp Damian Bryl, członek Rady KEP ds. Rodziny.

 

Homilię wygłosił biskup kaliski Edward Janiak, który wskazywał, że historia zbawienia jest historią rodzin rozpoczynającą się od pierwszych małżonków, którym Bóg błogosławił darem płodności, nakazując zaludnić ziemię i uczynić sobie ją poddaną.

 

Podkreślał, że małżeństwo Maryi i Józefa odegrało bardzo ważną rolę w historii zbawienia. – Nigdy nie dość podkreślania prawdy, że Syn Boży przyjął naturę ludzką z Maryi Dziewicy, która była poślubiona Józefowi. Stąd małżeństwo Maryi i Józefa ściśle łączy się z misterium zbawienia, a związek małżeński przez to doznaje wyniesienia do wyjątkowej godności – powiedział bp Janiak akcentując, że rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi.

 

Zaznaczył, że małżeństwo Maryi i Józefa ukierunkowane było na wychowanie potomstwa. – Bóg wyznaczył Maryi i Józefowi drogę życia małżeńskiego, aby przez wychowanie Jezusa osiągnęli doskonałość i świętość. Ten sam porządek należy zachować i dziś – mówił duchowny.

Akcentował, że związek małżeński jest ze swej natury skierowany do zrodzenia i wychowania potomstwa. - Dzięki wypełnianiu tego zadania małżonkowie wzajemnie sobie dopomagając dojrzewają i uświęcają się. Małżeństwo, które uchylałoby się od rodzicielstwa, także tego duchowego, nie jest związkiem opartym na obustronnej miłości, lecz na płytkim egoizmie, który jest toksycznym źródłem skutkującym rozpadem zbyt wielu małżeństw. Z bólem serca musimy stwierdzić, że dzisiaj młodzi ludzie nawet z błahej przyczyny rozchodzą się, a najbardziej cierpią dzieci – stwierdził hierarcha.

 

Wskazał, że młodzi przybywają do św. Józefa, aby prosić o dobrą żonę i dobrego męża. – Tutaj spotykają się młodzi ludzie, którzy szukają partnera czy partnerki na całe życie. Przychodzą do św. Józefa jako opiekuna rodziny, aby znaleźć drugą połowę, by realizować swoje powołanie – powiedział bp Janiak, który dodał, że są już małżeństwa, które poznały się w Sanktuarium św. Józefa, a w maju odbędzie się kolejny ślub.

 

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa bp Damian Bryl zachęcał doradców życia rodzinnego, aby modlili się do św. Józefa. – Mamy mocnego orędownika. Nie traćmy ducha. Często przywołujmy św. Józefa, aby był naszym przewodnikiem na drodze służby rodzinie – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

 

Na dwudniowe obrady do Kalisza przyjechali diecezjalni duszpasterze rodzin i diecezjalni doradcy życia rodzinnego z 8 diecezji z terenu Polski zachodniej. Byli to reprezentanci archidiecezji poznańskiej, gnieźnieńskiej, wrocławskiej i diecezji bydgoskiej, legnickiej, świdnickiej, włocławskiej i kaliskiej. Uczestnikom towarzyszyli bp Damian Bryl, członek Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny, ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin i Beata Choroszewska, krajowa doradczyni życia rodzinnego. W spotkaniu uczestniczyli także ks. kanonik Sławomir Kostrzewa, diecezjalny duszpasterz rodzin i Jolanta Siwak, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego.

 

W programie spotkania była konferencja nt. „Teologia kaliskiego wizerunku św. Józefa” wygłoszona przez ks. dr. Jarosława Powąskę.

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak