In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 6 Stycznia 2019

Orszak Trzech Króli w Kaliszu

Ulicami Kalisza, w uroczystość Objawienia Pańskiego, przeszedł Orszak Trzech Króli. Licznie zgromadzeni kaliszanie przeszli z kościoła Świętej Rodziny do Narodowego Sanktuarium św. Józefa. Na czele orszaku kroczył bp Łukasz Buzun.

 

W rolę mędrców wcielili się: radny Tadeusz Skarżyński, przedsiębiorca Wiktor Tyc oraz pochodzący z Nigerii student PWSZ w Kaliszu.

Przed kaliską bazyliką organizatorom i uczestnikom orszaku podziękował bp Łukasz Buzun. – Przez to, że idziemy w tym orszaku wyrażamy naszą wiarę – stwierdził duchowny.

Uczestnicy orszaku modlili się podczas Mszy św. kończącej Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego, której przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

Po Eucharystii uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Kaliszu wystawili jasełka.

 

Orszak kaliski odbył się po raz drugi. Pomysłodawcą zorganizowania w Kaliszu Orszaku Trzech Króli był o. Andrzej Lemiesz, superior jezuitów. - Kiedy przyjechałem z Bydgoszczy do Kalisza to zobaczyłem, że w tym mieście jest duży marazm duchowy. Jednym z moich pragnień było zapoczątkowanie Orszaku Trzech Króli. Duch Święty zadziałał. Zaczęli zgłaszać się do mnie ludzie i powoli zawiązywał się komitet. Wspólnie z wieloma osobami, które zdecydowały się zaangażować w organizację podjęliśmy się tego dzieła – mówi o. Lemiesz w rozmowie z KAI.

 

Organizator podkreśla, że celem orszaku jest wspólne kolędowanie. – Chcemy, aby całe rodziny spędziły ze sobą razem ten czas na wspólnej modlitwie i śpiewaniu kolęd. Robimy to dla Jezusa, dla tego Małego Dzieciątka, które wyciąga swoje ręce i przygarnia nas do siebie – zaznaczył jezuita.

 

Każdy z uczestników orszaku otrzymał kolorową koronę z papieru oraz śpiewnik z kolędami. – To Jezus wzywa nas do wyjścia na ulice. I my całym swoim życiem mamy świadczyć, także poprzez wyjście na ulice, poprzez manifestację, śpiew kolęd i adorować Nowonarodzonego. Tak jak trzej królowie iść i oddać mu hołd – powiedział o. Waldemar Ułanowicz, gwardian klasztoru oo. franciszkanów w Kaliszu.

 

Orszak Trzech Króli odbywa się pod patronatem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka i prezydenta Kalisza Krystiana Kinastowskiego.

 

Organizatorami przedsięwzięcia są: klasztor oo. franciszkanów w Kaliszu, klasztor oo. jezuitów w Kaliszu, Miasto Kalisz, Fundacja Polska Jutra i Moose Productions.

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak