In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 3 Stycznia 2019

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

 

- Św. Józef streszcza w sobie to wszystko co charakteryzuje szlachetnego i Bożego mężczyznę. Niech mężczyźni naszych czasów będą prawdziwymi św. Józefami dla swoich najbliższych – mówił w homilii bp Marek Marczak, który 3 stycznia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

 

Temat styczniowego spotkania brzmiał: „W kaliskim Domu św. Józefa rozpoczynamy kolejny rok walki o ochronę życia, małżeństwa i rodziny”.

 

Biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, a modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Piotr Machała.

 

Konferencję nt. „Przed nami dużo pracy – trzeba naciskać na rządzących, by stanowione prawo chroniło życie nienarodzonych” wygłosili Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i Zbigniew Kaliszuk. Pani Magdalena jest prawnikiem, publicystką i pisarką, autorką oraz współautorką kilkunastu książek. Jako nastolatka przez 5 lat prowadziła telewizyjny program „Ziarno”. Prywatnie jest żoną Zbigniewa Kaliszuka. Pan Zbigniew to działacz społeczny i publicysta, autor i redaktor książek m.in. „Yes, we can! Powołani, by świadczyć”, „Zmanipulowany umysł”, „Katolik frajerem?”, „Laboratorium Miłości”. Jest laureatem nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2014 w kategorii książek dla młodzieży. Prelegenci podkreślali, że rodziny polskie powinny kształtować swoje dzieci według wartości chrześcijańskich. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. 

 

Mszy św. przewodniczył bp Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, ks. prałat Jacek Plota, kustosz bazyliki, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego drugiego, ostrowskiego drugiego i stawiszyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

 

W homilii bp Marek Marczak podkreślał, że św. Józef jest nie tylko najwspanialszym ideałem mężczyzny wobec kobiety, ale jest też najwspanialszym w historii wzorem postawy mężczyzny wobec dziecka. - Św. Józef podobnie jak Maryja są przykładem ludzi, którzy potrafią przyjąć nowe życie w każdej sytuacji bez względu na okoliczności, albo szczególnie wtedy, kiedy okoliczności wydają się bardzo trudne, niezrozumiałe i po ludku nie możliwe do zaakceptowania, że w takich okolicznościach działa Bóg, że On chce, aby narodziło się nowe życie – stwierdził celebrans.

 

Akcentował, że św. Józef uświadamia wszystkim mężom i ojcom wszystkich czasów, że tego czego potrzebują najbardziej bliscy to jest ich miłość i obecność. - Dla ojca najważniejsze jest nie tyle zapewnienie materialnego dobrobytu czy też komfortu dla żony i dzieci, ale najważniejsza jest obecność i miłość – powiedział kaznodzieja.

 

Wskazywał, że św. Józef jest wzorem ojca, który pomaga dziecku podejmować dobre decyzje. - Postawa Józefa pokazuje nam, że żadne dziecko nie zostało stworzone na obraz i podobieństwo swoich rodziców, choć przypomina ich z wyglądu i często z charakteru. Żadne dziecko nie zostało stworzone na obraz i podobieństwo najpiękniejszych aspiracji i marzeń jego rodziców. Dorosłe dziecko może opuścić ojca i matkę i związać się ze współmałżonkiem albo w szczególny sposób pójść za Chrystusem na drodze kapłaństwa czy życia zakonnego, a zadaniem rodziców jest pomaganie dziecku w dorastaniu do takiej dojrzałości i decyzji, a nie utrudnianie mu tego – mówił biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

 

Przekonywał, że św. Józef jest dzisiaj jednym z najlepszych wzorów dla mężów i ojców. - Józef to wierny i posłuszny przyjaciel Boga, to człowiek modlitwy i sumienia, który bez względu na okoliczności pozostaje wierny swojej małżonce, to człowiek, który zgodnie z wolą Boga prowadzi Jezusa do Boga, pozwala temu dziecku przyjść do Boga i wybrać drogę, którą dla niego przygotował Bóg – zaznaczył hierarcha.

 

Podkreślał, że św. Józef streszcza w sobie to wszystko co charakteryzuje szlachetnego i Bożego mężczyznę. - Niech mężczyźni naszych czasów będą prawdziwymi św. Józefami dla swoich najbliższych – powiedział bp Marczak.

 

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli w św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

 

W imieniu biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka przemówił biskup pomocniczy Łukasz Buzun, który dziękował wiernym za modlitwę w intencji rodziny i ochrony każdego życia. Przypomniał, że w uroczystość Objawienia Pańskiego zakończy się Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego. Złożył życzenia bp. Teofilowi Wilskiemu, który 6 stycznia będzie obchodził imieniny.  

 

O. Tadeusz Rydzyk wyraził uznanie dla ludzi świeckich, którzy odważnie stają w obronie życia. Apelował do rządzących, aby stanowili prawa chroniące życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Ubolewał, że w mediach narodowych lansowane są małżeństwa jednopłciowe. – W telewizji publicznej dalej jest deprawacja. To jest apel do rządzących. Od was to zależy, bo zaufaliśmy wam. Pamiętajcie, że jesteście przedstawicielami katolickiego narodu – mówił dyrektor Radia Maryja.

 

Podczas Mszy św. śpiewała schola „Józefowe Nutki” z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod kierunkiem s. Małgorzaty, służebniczki.

 

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej.

 

Spotkanie transmitowane było przez Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak