In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 29 Września 2018

Rodziny z Katolickiego Stowarzyszenia
„Civitas Christiana”
modliły się u św. Józefa

 

- Potrzebujemy ludzi zaangażowanych w walkę o sprawy Boże w tym świecie - mówił bp Łukasz Buzun w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas XXIII Pielgrzymki Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W pielgrzymkach przybyli także wierni z pięciu parafii z diecezji kaliskiej i pielgrzymi z kraju.

 

Spotkanie rozpoczęła konferencja o św. Józefie wygłoszona przez ks. kanonika Bogumiła Kempę. Przybyłych pielgrzymów powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał na patronów dnia archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, którzy zostali posłani do specjalnych zadań. – W sposób szczególny odwołujemy się dzisiaj do tytułu archanioła Michała „Któż jak Bóg”. To jest zwrot ku Bogu, to jest ratunek dla każdego, kto został zwiedziony, aby mógł wyjść z tych pułapek, w które wszedł – powiedział bp Buzun.

 

Podkreślał, że aniołowie pod wodzą archanioła Michała walczyli ze smokiem, który jest uosobieniem szatana. – Dzisiaj też jest ogromne działanie szatana, który zionie nienawiścią do Boga i ludzi. Człowiek daje mu pole do działania, lądowisko w sobie. Ziemia jest terenem walki o dobro człowieka. Są różne przestrzenie tej walki: kultura, rodzina, serce człowieka – zaznaczył kaznodzieja.

 

Przekonywał, że hasło „Któż jak Bóg” powinno przyświecać każdemu człowiekowi. – Trzeba pamiętać, że zawsze Bóg na pierwszym miejscu. Nie można osiągnąć szczęścia bez obecności Bożej w ludzkim sercu, bez wrażliwości na świętość, bez otwarcia się na działanie Ducha Świętego. Szatan chce spustoszyć ludzkie wnętrze, nakarmić człowieka iluzjami, zwieść go na różne sposoby – przestrzegał hierarcha.

 

Zwracając się do członków Stowarzyszenia „Civitas Christiana” stwierdził, że potrzebne są takie wspólnoty, które promują wartości chrześcijańskie. - Potrzebujemy ludzi zaangażowanych w walkę o sprawy Boże w tym świecie. Potrzebujemy takich stowarzyszeń i wspólnot, które wychodzą i oddziałują na innych w życiu społecznym, politycznym, w życiu miasta, gminy, społeczności, w której funkcjonują. Trzeba pamiętać, że wiara ma wymiar społeczny i ogólnoludzki. Dzisiaj potrzebna jest walka o kształt i godność człowieka, o zaufanie wobec Boga, które na różny sposób jest podważane – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

 

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Łukasz Buzun zwierzył patronowi członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, przybyłe parafie i pielgrzymów z Polski. Odmówiona została także modlitwa o szybką beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

W sobotę do św. Józefa przybyli także parafianie z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie, parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Latowicach, parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Wszystkich Świętych w Mąkoszycach, parafii św. Marcina w Walichnowach, parafii św. Barbary w Karminie.

 

Wraz z biskupem pomocniczym Łukaszem Buzunem modlili się: ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. kanonik Bogumił Kempa, oficjał Sądu Biskupiego, licznie zgromadzone duchowieństwo, siostry zakonne, Tomasz Nakielski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Marian Rybicki, przewodniczący zarządu kaliskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i pielgrzymi z całej Polski.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak