In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 8 Września 2018

Pielgrzymka małżeństw do Narodowego Sanktuarium św. Józefa

 

W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego małżonkowie obchodzący 25. i 50. rocznicę ślubu odnowili przyrzeczenia małżeńskie w obecności biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W pielgrzymkach przybyli także wierni z sześciu parafii z diecezji kaliskiej i pielgrzymi z kraju.

 

Licznie zgromadzonych małżonków i pielgrzymów powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki.

W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej wskazywał, że podstawą rodziny jest związek mężczyzny i kobiety. – Małżeństwo i rodzina zostały stworzone na obraz Boga i dlatego chcemy bronić rodziny. Tym, co łączy mężczyznę i kobietę jest miłość. Ta miłość między żoną a mężem jest odbiciem miłości Chrystusa do Kościoła – powiedział bp Łukasz Buzun.

 

Zaznaczył, że miłość małżeńska powinna być miłosierna. – Ci, którzy nie okazali sobie tej miłości miłosiernej nie doczekali tych jubileuszy. Kiedy w małżeństwie okazujemy sobie nawzajem miłosierdzie to trwamy jeden przy drugim – mówił kaznodzieja.

 

Przypomniał, że papież Franciszek podczas wizyty w Krakowie mówił jak ważna jest obecność dziadków wśród młodego pokolenia. – Historia i wiara są przekazywane dzieciom przez dziadków. To jest to piękno, które odbija się na młodym pokoleniu. Bez tego nie będzie zaufania do Pana Boga, do kapłaństwa, do Kościoła. To są wartości niezbywalne – stwierdził celebrans.

 

Akcentował, że małżonkowie czerpią łaskę i siły z sakramentów świętych.

Podkreślał, że Chrystus przyszedł na świat w rodzinie. – Nie może być innej wspólnoty jak rodzina. Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę. Chcemy przeżywać życie u boku Maryi i Józefa, gdzie w centrum stoi Jezus. Prosimy dzisiaj św. Józefa, aby prowadził wszystkie polskie rodziny do szczęśliwego końca, gdzie człowiek ma świadomość, że przeżył z żoną i mężem piękny czas małżeństwa – powiedział hierarcha.

 

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Edward Janiak zawierzył patronowi małżeństwa, przybyłe parafie i pielgrzymów z Polski. 

W swoim słowie biskup kaliski ubolewał, że we współczesnych czasach jest wielki atak na rodzinę w Europie i na świecie poprzez promowanie związków jednopłciowych. – Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi. W rodzinie człowiek przychodzi na świat i odchodzi. Kto nie ma rodziny nie jest szczęśliwy w pełni. Rodzina to jest coś najcenniejszego, nie można jej stracić. Czasem trzeba trochę niedowidzieć, niedosłyszeć, nie upierać się przy swoim, żeby w rodzinie był spokój i panowała życzliwość – przekonywał bp Edward Janiak.

 

Wszyscy jubilaci otrzymali od biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka wizerunek Świętej Rodziny z modlitwą małżonków.

Dzisiaj do św. Józefa przybyli także parafianie z parafii św. Barbary w Karminie, parafii św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie, parafii św. Jadwigi Śląskiej w Olszowej, parafii Niepokalanego Serca Maryi w Sobiesękach, parafii św. Józefa Rzemieślnika w Strzydzewie, parafii NMP Niepokalanie Poczętej w Wołczynie.

 

Łaską Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa jest uzyskanie odpustu zupełnego. Taki odpust mogli uzyskać dziś wierni modlący się w kaliskim sanktuarium.

Papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu od I Niedzieli Adwentu do 6 stycznia 2019 r., czyli święta Objawienia Pańskiego.

Uroczysta inauguracja odbyła się 2 grudnia 2017 r. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

 

Rok ten jest szczególną łaską jaką Ojciec Święty na prośbę biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka udziela wiernym diecezji kaliskiej, a także wszystkim pielgrzymom nawiedzającym kaliską bazylikę. Łaska ta to przede wszystkim dar odpustu zupełnego, jaki można uzyskać w czasie trwania tego roku.

 

Ten święty czas podarowany wiernym przez papieża jest szczególną okazją, by głębiej i na nowo odkryć jak potężnym patronem i orędownikiem jest św. Józef. 

W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

 

25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. W latach 1994-1996 odbyła się peregrynacja kopii obrazu Świętej Rodziny po całej diecezji.

Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który nawiedzając bazylikę wypowiedział znamienne słowa: ,,to sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i Narodu. Jest ono znane w całej Polsce i jest nawiedzane przez rzesze pielgrzymów’’.

 

W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

Ewa Kotowska-Rasiak