In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Więźniowie Dachau

Więźniowie Dachau

To szczególny dział w naszym Serwisie Sanktuaryjnym. Od lat przybywają do Sanktuarium Świętego Józefa Kaliskiego Księża, byli więźniowie Obozu Koncentracyjnego w Dachau. Strona ta ma upamiętnić nie tylko bohaterskie postawy wielu Kapłanów, ale także opowiedzieć o tym, jak św. Józef wsparł więźniów swoim Orędownictwem u Boga. A wszystko to dzięki wydarzeniom z dnia 29 kwietnia 1945 roku...

dachau2 

SPIS IMION i NAZWISK WSZYSTKICH KSIĘŻY – WIĘŹNIÓW
OBOZU KONCENTRACYJNEGO w DACHAU
ZNAJDZIESZ TUTAJ

 


 10 lipca 2012 roku grupa 46 pielgrzymów, odbywająca dziękczynną pielgrzymkę za beatyfikację Jana Pawła II do Włoch, nawiedziła również miejsce martyrologii polskich kapłanów w Obozie Koncentracyjnym w Dachau. Spędzili tam ponad dwie godziny, rozpoczynając nawiedzenie wspólna modlitwą za ofiary nazizmu w Dachau. więcej...


Uratowani przez św. Józefa. Historia o Dachau

Niedziela 29 kwietnia 1945 roku na zawsze pozostanie w pamięci księży więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau. Tego dnia mieli być wymordowani, jednak przeżyli. Uratowanie życia zawdzięczają wstawiennictwu św. Józefa.

Pielgrzymowanie księży, byłych więźniów Dachau, do św. Józefa

Podczas okupacji hitlerowskiej, w czasie drugiej wojny światowej, Polacy zostali przeznaczeni na zagładę. Jedną z metod eksterminacji stosowanych przez okupanta były obozy koncentracyjne. W głodzie, poniewierce i nieopisanych torturach ginęło tam wielu więźniów.

kaplica

Kaplica męczeństwa i wdzięczności

Nazwiska blisko 1800 zamordowanych osób duchownych wypisane są na tablicy w Kaplicy Męczeństwa i Wdzięczności znajdującej się w podziemiach Bazyliki św. Józefa w Kaliszu. Powstała ona w 1970 roku z inicjatywy księży, którzy przeżyli Dachau.

Akt oddania się w opiekę św. Józefowi

Święty Józefie, wybrany przez Boga na Opiekuna Pana naszego Jezusa Chrystusa i na Oblubieńca Przeczystej Bogarodzicy, racz przyjąć ofiary serc naszych i miłościwie wysłuchaj prośby, które Tobie w pokorze niesiemy...

meczennicyBłogosławieni męczennicy

Tu znajdują się niezwykłe życiorysy Błogosławionych biskupów, kapłanów, zakonników i alumnów, którzy oddali życie za wiarę w Boga i w obronie życia swoich braci w Obozie Zagłady w Dachau.

dachauWspomnienia o Dachau

To miejsce, w którym naleźć można wspomnienia świadków wydarzeń w Dachau, tak tych związanych z martyrologią duchowieństwa polskiego, jak tez związanych z cudownym ocaleniem.

dachau1Dowiedz się więcej

Inne ważne informacje związane z tematyką Cudownego Ocalenia Kapłanów z Dachau 29 kwietnia 1945 roku.


 

W wielu miejscach w internecie znaleźć można ciekawe i ważne strony poświęcone martyrologii kapłanów w Dachau. Oto niektóre z nich. Jeśli Państwo znajdziecie inne godne uwagi witryny internetowe, które warto w tym miejscu polecić - prosimy o kontakt: kancelaria@swietyjozef.kalisz.pl

 

- Oficjalna Strona Obozu Koncentracyjnego w Dachau

- Lista zamordowanych w roku 1942 opracowana przez Panią Anetę Kaczmarek na podstawie książki Teodora Musioła "Dachau 1933-1945"

- Wyrok amerykańskiego Trybunału Wojskowego w procesie załogi Dachau

- „Nowe Państwo – Niezależna Gazeta Polska” - Polscy księża w KL Dachau

- Strona poświęcona osobom duchownym z diecezji katowickiej, którzy trafili do obozu w Dachau

- Strona poświęcona ks. Leonardowi Wajszczukowi, Męczennikowi Obozu w Dachau

- Księża Polscy w niemieckich obozach koncentracyjnych

- Niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady w Dachau

- Historia o Dachau