In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u
ŚW. ŁUKASZA EWANGELISTY
Tm 4, 9-17a; Ps 145(144), 10-11. 12-13ab. 17-18; Łk 10, 1-9
Powr?do strony g?wnej
Aktualności
O Sanktuarium
Historia Sanktuarium
Kult św. Józefa
Relikwie
Zabytki
Skarbiec
Tablice pamiątkowe
Świadectwa
Modlitwy
Biblioteka św. Józefa
Więźniowie Dachau
Jan Paweł II w Kaliszu
Homilie Biskupa Kaliskiego
Rozmowy z Kustoszem
Stały konfesjonał
Pielgrzymki
Dom Pielgrzyma
Dane teleadresowe
Grupy Duszpasterskie
Intencje mszalne
Ogłoszenia duszpasterskie
Porządek nabożeństw
Posługa sakramentalna
Usługi pogrzebowe
Kapłani o pracownicy
Kapituła
Pielgrzymki i wyjazdy z parafii
Galeria
Rodzina Św. Józefa
Pierwsze Czwartki u Św. Józefa
Otoczmy troską życie
 

ks. Łukasz Przybyła

Pielgrzymka Sióstr Nazaretanek Prowincji Warszawskiej

13 października 2012 roku w Sanktuarium św. Józefa odbyło się spotkanie Sióstr Nazaretanek z Prowincji Warszawskiej pod wezwaniem Najświętszego Imienia Jezus. Do Kaliskiej Bazyliki przybyło pierwszy raz w tak zorganizowanej pielgrzymce blisko 130 Sióstr Nazaretanek wraz z Siostrą Prowincjalną Amatą Nowaszewską oraz Siostrami z Zarządu Prowincji.

Galeria

O godzinie 10.00 Siostry przywitał w imieniu Kustosza Sanktuarium ks. Jarosław Powąska. Następnie Siostry wysłuchały konferencji, którą wygłosił dla nich ks. Piotr Pietrzyk, Misjonarz Świętej Rodziny i do godziny 12.00 trwały na Adoracji Najświętszego Sakramentu w nawie głównej Bazyliki.

W południe ks. Piotr sprawował w intencji Sióstr i całej Prowincji Mszę Świętą. Rozpoczynając ją Główny Celebrans wskazał na okoliczność, która zgromadziła tego dnia Siostry w Kaliskim Sanktuarium: Świątynię dziś wypełniają Siostry Nazaretanki. Czynią to tutaj, u stóp św. Józefa, aby uwieńczyć drugi rok odnowy życia zakonnego. Przez cały rok wpatrywały się w tajemnice swego charyzmatu, odczytując je w poszczególnych osobach tworzących Świętą Rodzinę. Dziś chcą podziękować za to, co stało się udziałem w ciągu całego roku.

Myśl tę rozwinął Ksiądz Piotr, rozpoczynając homilię: Gromadzimy się w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu na zakończenie kolejnego, drugiego roku odnowy życia zakonnego, który był poświęcony pochylaniu się i zgłębianiu tajemnicy charyzmatu, który jako wspólnota zakonna odczytujecie z postaw tworzących przez Świętą Rodzinę. Dziś, kończąc drugi rok odnowy życia zakonnego i wchodząc w trzeci rok, który będzie czasem pochylania się nad ślubami zakonnymi, stajemy przed Obrazem św. Józefa w Kaliskim Sanktuarium i oczyma wiary chcemy wpatrzeć się w postawę Józefa, Maryi i Jezusa, bo sąto postawy, które trzeba nam odwzorowywać w swoim codziennym życiu, aby pozostać wierną Bożemu Powołaniu, którym Bóg obdarzył i przez to wezwał na ścieżki uświęcania tych, do których Bóg nieustannie Siostry posyła i posyłać będzie. (…) Wieńcząc drugi rok odnowy, chcemy z jednej strony Bogu dziękować za to, czego dokonał w waszym życiu osobistym i wspólnotowym. Ale z drugiej strony uświadamiamy sobie, że odnowa nie kończy się na tym jednym roku, czy trzech latach. Ona, zainicjowana przed rokiem, ma trwać w naszym życiu i działaniu apostolskim. Stąd dziś zatrzymujemy się w biegu życia tu, w Kaliskim Sanktuarium i wpatrujemy się w św. Józefa, by od Niego uczyć się głębokiej wiary w chwilach doświadczeń i prób, jakich życie nam nie szczędzi.

Następnie Ksiądz Piotr ukazał duchowość trzech osób obecnych na Kaliskim Obrazie. Kończąc homilię, powiedział: Drogie Siostry, bądźcie zapatrzone w Jezusa, Maryję i Jóżefa, gdzie było doskonałe wsłuchiwanie się w głos Ojca, gdzie było doskonałe wypełnianie woli Ojca i gdzie w wyniku tego panowała doskonała miłość między nimi. Niech te wartości stają się Waszym udziałem w codzienności życia zakonnego. W trudzie wcielania tych wartości w codzienne życie naszych wspólnot Jezu, Maryjo, Jóżefie oświecajcie nas, dopomagajcie nam, ratujcie nas. Amen.

HOMILIA W CAŁOŚCI - TUTAJ

Po zakończonej Mszy Świętej Siostry Nazaretanki odmówiły przed Obrazem św. Józefa Akt Zawierzenia Opiekunowi Zbawiciela Prowincji Warszawskiej.