In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 13 Października 2012

ks. Łukasz Przybyła

Pielgrzymka Sióstr Nazaretanek Prowincji Warszawskiej

13 października 2012 roku w Sanktuarium św. Józefa odbyło się spotkanie Sióstr Nazaretanek z Prowincji Warszawskiej pod wezwaniem Najświętszego Imienia Jezus. Do Kaliskiej Bazyliki przybyło pierwszy raz w tak zorganizowanej pielgrzymce blisko 130 Sióstr Nazaretanek wraz z Siostrą Prowincjalną Amatą Nowaszewską oraz Siostrami z Zarządu Prowincji.

Galeria

O godzinie 10.00 Siostry przywitał w imieniu Kustosza Sanktuarium ks. Jarosław Powąska. Następnie Siostry wysłuchały konferencji, którą wygłosił dla nich ks. Piotr Pietrzyk, Misjonarz Świętej Rodziny i do godziny 12.00 trwały na Adoracji Najświętszego Sakramentu w nawie głównej Bazyliki.

W południe ks. Piotr sprawował w intencji Sióstr i całej Prowincji Mszę Świętą. Rozpoczynając ją Główny Celebrans wskazał na okoliczność, która zgromadziła tego dnia Siostry w Kaliskim Sanktuarium: Świątynię dziś wypełniają Siostry Nazaretanki. Czynią to tutaj, u stóp św. Józefa, aby uwieńczyć drugi rok odnowy życia zakonnego. Przez cały rok wpatrywały się w tajemnice swego charyzmatu, odczytując je w poszczególnych osobach tworzących Świętą Rodzinę. Dziś chcą podziękować za to, co stało się udziałem w ciągu całego roku.

Myśl tę rozwinął Ksiądz Piotr, rozpoczynając homilię: Gromadzimy się w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu na zakończenie kolejnego, drugiego roku odnowy życia zakonnego, który był poświęcony pochylaniu się i zgłębianiu tajemnicy charyzmatu, który jako wspólnota zakonna odczytujecie z postaw tworzących przez Świętą Rodzinę. Dziś, kończąc drugi rok odnowy życia zakonnego i wchodząc w trzeci rok, który będzie czasem pochylania się nad ślubami zakonnymi, stajemy przed Obrazem św. Józefa w Kaliskim Sanktuarium i oczyma wiary chcemy wpatrzeć się w postawę Józefa, Maryi i Jezusa, bo sąto postawy, które trzeba nam odwzorowywać w swoim codziennym życiu, aby pozostać wierną Bożemu Powołaniu, którym Bóg obdarzył i przez to wezwał na ścieżki uświęcania tych, do których Bóg nieustannie Siostry posyła i posyłać będzie. (…) Wieńcząc drugi rok odnowy, chcemy z jednej strony Bogu dziękować za to, czego dokonał w waszym życiu osobistym i wspólnotowym. Ale z drugiej strony uświadamiamy sobie, że odnowa nie kończy się na tym jednym roku, czy trzech latach. Ona, zainicjowana przed rokiem, ma trwać w naszym życiu i działaniu apostolskim. Stąd dziś zatrzymujemy się w biegu życia tu, w Kaliskim Sanktuarium i wpatrujemy się w św. Józefa, by od Niego uczyć się głębokiej wiary w chwilach doświadczeń i prób, jakich życie nam nie szczędzi.

Następnie Ksiądz Piotr ukazał duchowość trzech osób obecnych na Kaliskim Obrazie. Kończąc homilię, powiedział: Drogie Siostry, bądźcie zapatrzone w Jezusa, Maryję i Jóżefa, gdzie było doskonałe wsłuchiwanie się w głos Ojca, gdzie było doskonałe wypełnianie woli Ojca i gdzie w wyniku tego panowała doskonała miłość między nimi. Niech te wartości stają się Waszym udziałem w codzienności życia zakonnego. W trudzie wcielania tych wartości w codzienne życie naszych wspólnot Jezu, Maryjo, Jóżefie oświecajcie nas, dopomagajcie nam, ratujcie nas. Amen.

HOMILIA W CAŁOŚCI - TUTAJ

Po zakończonej Mszy Świętej Siostry Nazaretanki odmówiły przed Obrazem św. Józefa Akt Zawierzenia Opiekunowi Zbawiciela Prowincji Warszawskiej.