In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 10 Maja 2012

ks. Łukasz Przybyła

XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Ochrony Środowiska i Służb Komunalnych

10 maja do Sanktuarium Świętego Józefa przybyli w XIV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracownicy Wodociągów, Kanalizacji, Ochrony Środowiska i Służb Komunalnych.

Galeria

Od czternastu lat, zawsze w maju, pracownicy wymienionych resortów gromadzą się na dziękczynieniu w Bazylice św. Józefa w Kaliszu, pielgrzymując dalej do Matki Bożej w Licheniu. 10 maja o godzinie 12.00 Pielgrzymi wzięli udział w Mszy Świętej, której przewodniczył Pasterz Diecezji Kaliskiej, Biskup Stanisław Napierała. Wraz z nim przy ołtarzu stanęłi: Krajowy Duszpasterz Służb Komunalnych, ks. Grzegorz Krząkała z Katowic, ks. Paweł Oskwarek z Legnicy oraz Kustosz Sanktuarium sw. Józefa, Ksiądz Prałat Jacek Plota. Pielgrzymów reprezentowało kilkadziesiąt pocztów sztandarowych i delegacji z całej Polski wraz z Zarządem Głównym: Ryszardem Wałachem – Przewodniczącym Rady Krajowej Duszpasterstwa, Henrykiem Żubertowskim – zastępcą przewodniczącego Rady Krajowej, Andrzejem Grzeluszką – zastępcą przewodniczącego Rady Krajowej i Markiem Ceglarkiem – Prezesem Wodociągów Kaliskich.

Radość z czternastej już pielgrzymki wyraził w powitaniu przybyłych gości Kustosz Sanktuarium św. Józefa, Ksiądz Prałat Jacek Plota: Pragnę powitać i pozdrowić uczestników czternastej już Pielgrzymki z całej naszej Ojczyzny z pocztami sztandarowymi, z delegacjami. (…) Tu św. Józef wyprasza łaski dla wszystkich, także dla różnych stanów i zawodów. Tu Jemu się polecają ludzie. Pragną tu przybywać, bo wyczuwają, że powinni tutaj być. Więc witam was serdecznie i jestem przekonany, że św. Józef wszystkim wyprosi u Jezusa Boże błogosławieństwo dla was wszystkich.

Do powitań dołączył również Marek Ceglarek, Prezes Wodociągów Kaliskich: Wszyscy, jako rodzina, cieszymy się z udziału w pielgrzymce. Pielęgnujemy bowiem wielowiekowe tradycje pielgrzymowania narodu polskiego. Dzięki tej pielgrzymce możemy się spotkać. W imieniu załogi kaliskiej życzymy wam radości z uczestniczenia w Mszy Świętej, sukcesów w pracy zawodowej, zdrowia i szczęścia, wam i waszym najbliższym.

Słowa pozdrowienia do przybyłych wypowiedział także Ksiądz Biskup Stanisław: Gorąco i ja witam was, drodzy bracia i siostry, tu zgromadzeni w Sanktuarium św. Józefa na swojej dorocznej już czternastej pielgrzymce. Pozdrawiam was wszystkich według waszych godności urzędów, które wymienił Ksiądz Prałat Jacek, pasterz tej parafii i Kustosz Sanktuarium św. Józefa. Przybyliście z rozmaitych przedsiębiorstw i reprezentujecie ogromną rzeszę ludzi w naszej Ojczyźnie odpowiedzialnych za sprawy, od których zależy właściwe życie, życie naszych miast, osiedli, wiosek, ale także życie poszczególnych też ludzi, obywateli i w jakiś sposób przynosicie tu wszystkie te wasze sprawy, problemy przedsiębiorstw, a na pewno, jak wszędzie dziś w Ojczyźnie, również u was są problemy. I przynosicie rozmaite prośby i intencje do św. Jozefa. Przejmuję je i składam na ołtarzu, i włączam do ofiary naszego Pana Zbawiciela, żeby w niej one otrzymały najgłębszy sens i znaczenie, i żeby Pan przez wstawiennictwo św. Józefa pobłogosławił je.

W homilii Ksiądz Biskup postawił pytanie: Jak odczytać waszą pielgrzymkę, po co przybyliście? Czy po to, żeby urządzić sobie jakąś rekreację, spotkać się, odpocząć, zobaczyć trochę pięknego świata teraz na wiosnę? I zaraz odpowiedział - Chyba też. Ale jestem głęboko przekonany, że jest w was jakieś przynaglenie, może nieuświadomione nawet, ale rzeczywiste, przynaglenie, które jest z wiary. Przychodzicie tu kolejny raz w poczuciu odpowiedzialności. Tak odczytuję ten najgłębszy sens waszej pielgrzymki.

Macie świadomość kogo reprezentujecie. A reprezentujecie ludzi, przedsiębiorstwa, instytucje, jak wspomniałem na początku Mszy Świętej. Ludzie ci zajmują się sprawami, bez których nie mogłoby istnieć właściwie życie ani ludzi, ani miast, osiedli, wiosek. To zajęcie, które jest wam właściwe, ono jest zwyczajne. Wszyscy się do niego przyzwyczaili i wprost nie zauważalne, dopóki ono prawidłowo funkcjonuje. Ale niech gdzieś tyko coś pęknie, niech będzie jakaś luka, od razu to wprost krzyczy na danym miejscu i podrywa wszystkich, bo nawet przez klika dni nie można z tym żyć. Więc sprawa jest ogromnie ważna dla życia, kraju, dla życia obywateli, dla miast, wiosek, osiedli.

Nawiązując do słów Jezusa z Ewangeli, aby radość moja była w was i aby radość wasza była pełna - Ksiądz Biskup powiedział: To jest to największe pragnienie Jezusowego Serca. Abyśmy mieli radość. I to nie jakąkolwiek radość, ale byśmy mieli tę radość, która jest w Jezusie Chrystusie, Bogu. I to jest pełnia radości. To jest ta radość, która jest w życiu Boga, w życiu, którym Bóg żyje. Pełnia radości to jest po prostu Niebo. Pan Jezus chce, żebyśmy wszyscy byli w Niebie. Dlatego cierpiał, umarł na krzyżu, żeby otworzyć nam Niebo, byśmy wszyscy mieli tam drogę. I do was, Pielgrzymi, Jezus mówi też te słowa. Przybyliście tutaj, żeby radość mieć z tej pielgrzymki. Ale, musi to być pełna radość, ta którą Ja żyję, mówi Jezus, która jest życiem Boga, która jest imieniem Boga. To jest jedno od Jezusa Chrystusa.

I jeszcze jedna myśl z homilii Księdza Biskupa Stanisława: Jezus mówi, po co przyszedł na świat: nie po to, by Mu służono, ale by służyć i dać okup za życie dla wielu. Przyszedł, by służyć dla sprawy najważniejszej, dla zbawienia, dla wyzwolenia z niewoli grzechu. W tej sprawie Jezus przyszedł, by służyć i by ludzi uczyć służyć. I tutaj, jakże to do was się odnosi, do spraw które reprezentujecie, te przedsiębiorstwa – wodociągi, kanalizacja, ochrona środowiska, służby komunalne – to jest w służbie społeczeństwa, całej Ojczyzny, całego Narodu. To jest służba – podkreślam – konieczna. Bez niej nie ma życia, służba odpowiedzialna. I myślę, że nie raz jest połączona dla waszych braci i sióstr, którzy czynnie pracują czasami za biurkiem niezwykle trudno. Wiem, że nie raz z tych branż ludzie wołani są w nocy, bo coś się zepsuło, pękło, coś zalewa. Służba jest służbą. Nie raz wielu rzeczy brakuje, nie raz są napięcia między rozmaitymi ludźmi, którzy mają władzę. Czegoś nie rozumieją, inaczej to chcą ustawić, są napięcia, powodują stresy i nie raz człowiekowi już się nie chce tego wszystkiego, Ale Jezus wam mówi – przyszedł nie po to, by Jemu służono, ale po to, by służyć. I to dodaje wam jakiejś większej jeszcze radości, ale dodaje także mocy, że to, co robicie, ma głęboki sens. To jest właśnie służba, służba pod którą Chrystus podpisuje się.

CAŁOŚĆ HOMILII - TUTAJ

W przygotowanie liturgii słowa i liturgii eucharystycznej czynnie włączyli się sami pielgrzymi. W darach ofiarnych złożyli między innymi ornat maryjny, naczynia liturgiczne oraz stułę ręcznie haftowaną.

Przed zakończeniem Eucharystii Ksiądz Biskup zawierzył pracowników wodociągów, kanalizacji, ochrony środowiska i służb komunalnych św. Józefowi w Kaplicy Cudownego Obrazu. Następnie Krajowy Duszpasterz ks. Grzegorz Krząkała, dziękując Księdzu Biskupowi za przewodniczenie Mszy Świętej, powiedział: Bogu niech będą dzięki za dar tegorocznego pielgrzymowania do św. Józefa, gdzie co roku uczymy się, jak zwykłe nasze życie, obowiązki, troski, odczytywać tak, jak On to potrafił czynić, jako służenie Bogu i człowiekowi. Niech wszystko, co czynimy, będzie naznaczone świadomością, że jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam.

Biskup Kaliski, kończąc XIV Ogólnopolskie pielgrzymowanie Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Ochrony Środowiska i Służb Komunalnych zaprosił wszystkich za rok na Jubileuszową XV Pielgrzymkę.

 

Pielgrzymów reprezentowali w tym roku:

  1. Tarnobrzeskie Wodociągi – Tarnobrzeg
  2. Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Legnica
  3. Katowickie Wodociągi SA – Katowice
  4. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Tarnowskie Góry
  5. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Kielce
  6. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA – Katowice
  7. Zakład Uzdatniania Wody – Goczałkowice
  8. Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Zabrze         
  9. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Rybnik i Żory
  10. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Kraków