In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 12 Maja 2011

ks. Łukasz Przybyła

XIII Ogólnopolska Pielgrzymka
Pracowników Wodociągów, Kanalizacji,
Ochrony Środowiska i Służb Komunalnych

12 maja Sanktuarium Świętego Józefa nawiedzili w XIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pracownicy Wodociągów, Kanalizacji, Ochrony Środowiska i Służb Komunalnych.

Galeria

Tradycją jest, że w okresie wiosennym pracownicy wymienionych resortów gromadzą się na dziękczynieniu w Bazylice św. Józefa w Kaliszu, pielgrzymując dalej do Matki Bożej w Licheniu. 12 maja o godzinie 12.00 Pielgrzymi wzięli udział w Mszy Świętej, której przewodniczył Pasterz Diecezji Kaliskiej, Biskup Stanisław Napierała. Wraz z nim koncelebrowali: Krajowy Duszpasterz Służb Komunalnych, ks. Grzegorz Krząkała z Katowic, ks. Zenon Małyszek z Lubina oraz Kustosz Sanktuarium sw. Józefa, ks. prałat Jacek Plota. Pielgrzymów reprezentowało kilkadziesiąt pocztów sztandarowych i delegacji z całej Polski wraz z Zarządem Głównym: Ryszardem Wałachem – Przewodniczącym Rady Krajowej Duszpasterstwa, Henrykiem Żubertowskim – zastępcą przewodniczącego Rady Krajowej, Andrzejem Grzeluszką – zastępcą przewodniczącego Rady Krajowej i Romanem Wiertelakiem – Prezesem Wodociągów Kaliskich.

Radość z trzynastej już pielgrzymki wyraził w powitaniu przybyłych gości Kustosz Sanktuarium św. Józefa, ks. Prałat Jacek Plota. Skolei pan Roman Wiertelak, Prezes Wodociągów Kaliskich, podkreślił, że „pracownicy służb komunalnych kierują się zasadą, że w małych sprawach nie robią wielkich wydarzeń, ponieważ rzeczy wielkie są ich codziennym obowiązkiem.” Z racji przeżywanego Jubileuszu 50-lecia kapłaństwa Biskupa Kaliskiego przedstawiciele Pielgrzymów złożyli Księdzu Biskupowi życzenia i wręczyli kosz kwiatów.

Ksiądz Biskup Stanisław zaprosił na początku Eucharystii do wspólnego wielbienia Boga w Jego Arcydziele, jakim jest św. Józef, którego ludzie kochają, i do którego pielgrzymują z całej Polski. Modlił się jednocześnie w niej w intencji pracowników wodociągów, kanalizacji, ochrony środowiska i służb komunalnych, wypraszając błogosławieństwo dla nich, ich rodzin oraz dla miejsc ich pracy, instytucji i zakładów.

W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do słów Prezesa kaliskich Wodociągów z powitania: „Rzeczy wielkie to wasza codzienność.” „Jakie to są te rzeczy wielkie?­ - pytał Ksiądz Biskup - To przede wszystkim woda i czystość, a więc rzeczy, bez których nie byłoby możliwe życie. Wy zabezpieczacie wodę. Nie raz czynicie to z wielkim poświęceniem, dostarczacie wodę czystą, zdrową tam, gdzie mieszkają ludzie. Często z troską i poświęceniem oddajecie się pracy, by na przykład usunąć skażenie, jeśli takie występuje. Czynicie tak, bo dla was jest ważny człowiek. Gdyby nie wasza praca, środowisko skazałoby nas na śmierć. Wasza praca jest niezauważalna, często pracujecie w nocy, ale to jest wielka sprawa. Życie człowieka nie możliwe by było bez tych wielkich rzeczy, które są waszą codziennością.”

Dalej Ksiądz Biskup uzmysłowił obecnym na Eucharystii, że „nie byłoby miast, gdyby nie wasza zorganizowana posługa. Ona umożliwia istnienie miast. Jeśli sięgnąć do historii, to tam, gdzie były skupiska ludzi, rozpoczynano zawsze od oczyszczania wody. I dzięki temu rozwijały się miasta. Jaka tam jest precyzja, organizacja, rozwój, by wielkie skupiska ludzi mogły funkcjonować, tworzyć, żyć, pracować. To są wielkie rzeczy!”

Następnie Ksiądz Biskup wskazał na wodę jako element w Historii Zbawiania.  „Pan Jezus sięgał do wody, by przy jej pomocy zobrazować nam tajemnicę Królestwa Bożego, zwłaszcza tajemnicę łaski. Woda jest symbolem łaski i w tym znaczeniu nazywana jest Wodą Żywą, bo jest symbolem udzielania się Boga człowiekowi. (…) Woda jest także materią sakramentu chrztu świętego, ma więc nie tylko znaczenie w życiu doczesnym, ale i w życiu Bożym. Bo woda jest stworzeniem Bożym.” I to jest powód do składania dziękczynienia Panu Bogu.

Wasze pielgrzymowanie ma wielką wymowę w wymiarze ludzkim, ale i w Bożym. Ludzkim, bo w tym zgromadzeniu uprzytamniamy sobie waszą posługę, te wielkie rzeczy, które dla społeczeństwa robicie codziennie, ale i Bożym, bo woda jest też Darem Bożym.” – dodał Ksiądz Biskup Stanisław.

Biskup Kaliski postawił akcent także na św. Józefie, do którego po raz trzynasty przybyli pracownicy komunalni: „Tu się gromadzimy u św. Józefa, którego Bóg uczynił głową Świętej Rodziny. Wstawiennicze działanie Józefa to wola Boga, tu ludzie po to przybywają, by wstawiać się w swoich sprawach. A i Józef sam dbał o wodę w swoim domu, by jej nie zabrakło, razem z Maryją. Starali się więc o wielkie rzeczy, które wy, pielgrzymi, czynicie  na co dzień. Tak więc woda i troska o czystość zbliżają was do Nich, do Józefa i Maryi. Chwała Wam, dziękujemy!”

W przygotowanie liturgii słowa i liturgii eucharystycznej czynnie włączyli się sami pielgrzymi. W darach ofiarnych złożyli między innymi świece ołtarzowe.

Przed zakończeniem Eucharystii Krajowy Duszpasterz ks. Grzegorz Krząkała zawierzył pielgrzymów i ich rodziny św. Józefowi w Kaplicy Cudownego Obrazu. Następnie, dziękując Księdzu Biskupowi za przewodniczenie Mszy Świętej powiedział, nawiązując do tematu Roku Duszpasterskiego, że „przez to pielgrzymowanie nasza Komunia z Bogiem może być co raz głębsza, a mocą tej głębi możemy ludziom lepiej służyć.” Ksiądz Grzegorz dołączył się również do życzeń, składanych Księdzu Biskupowi z okazji Złotego Jubileuszu. Podobne życzenia zostały wypowiedziane pod adresem obecnego Diecezjalnego Duszpasterza Pracowników Służb Komunalnych, księdza prałata Józefa Kwiatkowskiego, także Złotego Jubilata.

Biskup Kaliski, kończąc XIII Ogólnopolskie pielgrzymowanie Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Ochrony Środowiska i Służb Komunalnych, wyraził wdzięczność za pomnożenie obecnością Pielgrzymów czci św. Józefa. „Jesteście z różnych stron Ojczyzny, to pomnaża Jego kult.”

Delegacje obecne na pielgrzymce

 1. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Tarnowskie Góry
 2. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Kalisz
 3. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji i Energetyki Cieplnej – Wysokie Mazowieckie
 4. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Olsztyn
 5. Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Wałbrzych
 6. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Olkusz
 7. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Kraków
 8. Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Legnica
 9. Katowickie Wodociągi SA – Katowice
 10. Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Zawiercie
 11. Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Zabrze
 12. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Mielec
 13. Wodociągi Białostockie - Białystok
 14. Przedsiębiorstwo  Wodociągów i Kanalizacji – Rzeszów
 15. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Bielsko-Biała
 16. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Lubin
 17. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Chorzów
 18. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Wodzisław Śląski
 19. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Rybnik
 20. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - Wrocław
 21. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Biłgoraj
 22. Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji – Jastrzębie Zdrój
 23. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – Ełk
 24. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - Łódź
 25. Zakład Uzdatniania Wody – Goczałkowice
 26. Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja – Zielona Góra