Konspekt katechezy otwartej
Opracowała: mgr Mazurek Dorota
Temat: Święty Józef - opiekun Jezusa.
Cele katechezy:
- w zakresie wiedzy:
- poda, co Ewangelia mówi o św. Józefie,
- rozumie, że prawdziwym Ojcem Pana Jezusa jest Bóg,
- rozumie, że św. Józef jest wzorowym opiekunem Jezusa,
- poda, kiedy w liturgii czcimy św. Józefa. - w zakresie umiejętności:
- potrafi ułożyć modlitwę do św. Józefa za swojego tatę,
- potrafi scharakteryzować św. Józefa jako wzór dla wszystkich ojców i opiekunów, - w zakresie postaw i zachowań:
- wyraża postawę czci i szacunku dla św. Józefa,
- wyraża postawę wdzięczności i szacunku dla Ojców
Metody:
Praca w grupach, praca z Pismem Świętym, tekst uzupełnień, pogadanka, modlitwa.
Pomoce:
Pismo Święte, Internet, czasopismo Promyk Jutrzenki, książka "Święci na każdy dzień", mapa Palestyny, kartki z pytaniami do pracy w grupach, tekst do uzupełnienia dla uczniów.
Przebieg zajęć:
1. Modlitwa
K. wita dzieci, wzywa do powstania z miejsc i zaprasza do wspólnego "Ojcze nasz".
2.Wprowadzenie
K. rozdaje uczniom czyste kartki i proponuje , aby każdy przez chwilę zastanowił się i napisał odpowiedź na następujące pytanie: "Co robi ojciec w rodzinie?
K. zbiera kartki i czyta je na głos.
K. prosi jedną z uczennic, aby jako podsumowanie przeczytała opowiadanie pt. "Tata pod łóżkiem" z katechizmu ucznia.
Jezus też miał swojego ziemskiego ojca, któremu było na imię Józef. Dziś o Nim właśnie będzie katecheza.
K. zaprasza uczniów, aby otworzyli zeszyty i zapisali temat katechezy.
K. zachęca uczniów, aby przypomnieli sobie i podzielili się tym, co już wiedzą na temat świętego. Zapiszemy wasze wiadomości na tablicy w postaci haseł.
-uczniowie tworzą zapis na tablicy.
3. Podanie prawdy.
Pogłębimy naszą wiedzę o św. Józefie korzystając z różnych dostępnych nam źródeł. Poznając życiorysy wielkich, słynnych ludzi, sięgamy do ich dzieciństwa i omawiamy najważniejsze etapy ich życia. Podobnie postąpimy w przypadku św. Józefa.
Proponuję wam pracę z Pismem Świętym, ponieważ ono jest jednym z najważniejszych źródeł.
Na podstawie fragmentów Ewangelii odtworzymy życiorys św. Józefa, który łączy się z życiem Jezusa. O innych powiemy później. Przeczytajcie podany fragment Ewangelii i powiedzcie:
Jaki wydarzenie opisuje ewangelista?
1. | Mt 1,20a | -rodowód, |
2. | Mt 1,18a | -zaślubiny, |
3. | Łk 2,1-7 | -spis ludności i narodziny Jezusa, |
4. | Mt 1,21 | -nadanie imienia, |
5. | Łk 2,22 | -ofiarowanie w świątyni, |
6. | Mt 2,13-15 | - ucieczka do Egiptu, |
7. | Łk 2,19-23 | - powrót do Nazaretu, |
8. | Łk 2,41-45 | -12-letni Jezus w świątyni, |
9. | Łk 2,51-52 | - życie w Nazarecie. |
Uczniowie po zapisaniu tytułów sprawdzają trafność swoich odpowiedzi.
K. rozdaje uczniom poprawne odpowiedzi, które umieszczają na tablicy w odpowiedniej kolejności.
Pismo święte nie mówi jakie były dalsze losy św. Józefa. Co jeszcze zostało pominięte, co chcielibyśmy wiedzieć?
-dzieciństwo,
-śmierć Józefa,
-św. Józef patron-opiekun rodzin i całego Kościoła - umieszczam dodatkowe napisy na tablicy.
Znamy najważniejsze wydarzenia z życia św. Józefa. Na ich podstawie powiedzmy jakim był człowiekiem, mężem, ojcem? Jaką postawą wyróżniał się wobec Boga? Znów odwołamy się do tekstów Pisma św. Będziecie pracować w trzech grupach.
Grupa I
Przeczytajcie tekst Mt 1,18-25 i odpowiedzcie na pytanie:
-Jakim człowiekiem był św. Józef?
(prawy, sprawiedliwy, nie chciał narazić swojej żony na zniesławienie, posłuszny w wypełnianiu woli Bożej)
Grupa II
Przeczytajcie tekst Mt 2, 13-15 i odpowiedzcie na pytania:
-Czego doświadczył Józef ?(objawienia woli Bożej)
-Jak Józef zareagował na słowa anioła?
-O czym świadczy postawa Józefa?(był posłuszny Bogu)
Grupa III
Przeczytajcie tekst Łk 2,41-50 i odpowiedzcie na pytania:
-O czym świadczy przytoczony fragment?( św. Józef jest człowiekiem pobożnym, wypełnia przepisy prawa, troskliwy)
Wypowiedzi uczniów na forum klasy. Swoje myśli uczniowie zapisują pod hasłem:
Cechy św. Józefa:
-prawy, sprawiedliwy, dobry, kochający rodzinę, wypełniający prawo, pobożny, posłuszny Bogu.
4.Pogłębienie
Wiele osób doświadcza szczególnej opieki św. Józefa i dzięki jego wstawiennictwu u Boga otrzymuje dużo łask.
K. poleca uczniom przeczytać z katechizmu o cudownej interwencji świętego w życiu Mieczysława Stępnia.
5.Zastosowanie
Św. Józefa czcimy w dniu 19 marca w uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP oraz w 1 maja w dniu Józefa Rzemieślnika. Zwróćmy się do Boga przez wstawiennictwo patrona naszych rodzin prosząc o opiekę nad nami. Uczynimy to śpiewem.: Święty Józefie patronie nasz, święty Józefie patronie nasz- módl się /3x za nami.
Zeszyt ucznia:
Pod tematem zapisują cechy św. Józefa.
Praca domowa
Napiszę modlitwę do św. Józefa w intencji swojego taty.
1. | Mt 1,20a | ............................................. |
2. | Mt 1,18a | ............................................. |
3. | Łk 2,1-7 | ............................................. |
4. | Mt 1,21 | ............................................. |
5. | Łk 2,22 | ............................................. |
6. | Mt 2,13-15 | ............................................. |
7. | Łk 2,19-23 | ............................................. |
8. | Łk 2,41-45 | ............................................. |
9. | Łk 2,51-52 | ............................................. |
- Dokończ zdania:
- Józef pochodził z rodu........................
- Jako dziecko był.................................
- Mieszkał w.........................................(wskazać na mapie)
- Jego imię oznacza..............................
- Był mężem ........................................
- Jego zawód to....................................
- Zmarł gdy Pan Jezus.........................
- Jest patronem..................................ponieważ........................................
- Jest patronem wszystkich rodzin, dlatego, że.........................................
- Dokończ zdania:
- Józef pochodził z rodu........................
- Jako dziecko był.................................
- Mieszkał w.........................................(wskazać na mapie)
- Jego imię oznacza..............................
- Był mężem ........................................
- Jego zawód to....................................
- Zmarł gdy Pan Jezus.........................
- Jest patronem..................................ponieważ.......................................
- Jest patronem wszystkich rodzin, dlatego, że........................................
- Dokończ zdania:
- Józef pochodził z rodu........................
- Jako dziecko był.................................
- Mieszkał w.........................................(wskazać na mapie)
- Jego imię oznacza..............................
- Był mężem ........................................
- Jego zawód to....................................
- Zmarł gdy Pan Jezus.........................
- Jest patronem..................................ponieważ...................................................
- Jest patronem wszystkich rodzin, dlatego, że....................................................
1. | Mt 1,20a | -rodowód, |
2. | Mt 1,18a | -zaślubiny, |
3. | Łk 2,1-7 | -spis ludności i narodziny Jezusa, |
4. | Mt 1,21 | -nadanie imienia, |
5. | Łk 2,22 | -ofiarowanie w świątyni, |
6. | Mt 2,13-15 | - ucieczka do Egiptu, |
7. | Łk 2,19-23 | - powrót do Nazaretu, |
8. | Łk 2,41-45 | -12-letni Jezus w świątyni, |
9. | Łk 2,51-52 | - życie w Nazarecie. |
10. | - Dzieciństwo | |
11. | - Śmierć Józefa. | |
12. | - Św. Józef jako patron |
Grupa I
Promyczek Jutrzenki -wywiad ze św. Józefem Słownik -hasło "Józef"
Grupa II
Książka pt. "Święci na każdy dzień" strona 148
Grupa III
Strona w internecie -hasło "Święty Józef"
Grupa I
Promyczek Jutrzenki -wywiad ze św. Józefem Słownik -hasło "Józef"
Grupa II
Książka pt. "Święci na każdy dzień" strona 148
Grupa III
Strona w internecie -hasło "Święty Józef"
Grupa I
Przeczytajcie tekst Mt 1,18-25 i odpowiedzcie na pytanie:
-Jakim człowiekiem był św. Józef? Grupa II
Przeczytajcie tekst Mt 2, 13-15 i odpowiedzcie na pytania:
-Czego doświadczył Józef ?
-Jak Józef zareagował na słowa anioła?
-O czym świadczy postawa Józefa? Grupa III
Przeczytajcie tekst Łk 2,41-50 i odpowiedzcie na pytania:
-O czym świadczy przytoczony fragment?