In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Wierzę w Syna Bożego
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Aktualności
O Sanktuarium
Historia Sanktuarium
Kult św. Józefa
Relikwie
Zabytki
Skarbiec
Tablice pamiątkowe
Świadectwa
Modlitwy
Biblioteka św. Józefa
Więźniowie Dachau
Jan Paweł II w Kaliszu
Homilie Biskupa Kaliskiego
Rozmowy z Kustoszem
Pielgrzymki
Dom Pielgrzyma
Dane teleadresowe
Grupy Duszpasterskie
Intencje mszalne
Ogłoszenia duszpasterskie
Porządek nabożeństw
Posługa sakramentalna
Stały konfesjonał
Usługi pogrzebowe
Kapłani o pracownicy
Kapituła
Pielgrzymki i wyjazdy z parafii
Galeria

Ks. Łukasz Przybyła

Odpust Opieki Świętego Józefa

Sanktuarium Świętego Józefa obochodziło 30 maja uroczyście doroczny Odpust Opieki Świętego Józefa. To patronalne święto Miasta Kalisza i Diecezji Kaliskiej, której Opiekunem i Patronem jest Święty Józef. Jest to jednocześnie powrót do wielowiekowej tradycji sięgającej korzeniami roku 1680.

Galeria

Wtedy to Karmelici otrzymali pozwolenie od Stolicy Apostolskiej na obchodzenie Święta Opieki Św. Józefa w trzecią niedzielę po Wielkanocy. Tu właśnie są  początki późniejszej uroczystości Opieki Św. Józefa, która była obchodzona ku czci Opiekuna Kościoła Powszechnego. W Kaliskim Sanktuarium również było obchodzone Święto Opieki Św. Józefa  w III-cią niedzielę po Wielkanocy.

W pierwszą rocznicę wizyty Jana Pawła II w Kaliskim Sanktuarium, 4 czerwca 1998 r., decyzją Biskupa Kaliskiego Stanisława Napierały Święto Opieki zostało przeniesione z III Niedzieli po Wielkanocy na I Niedzielę czerwca, aby połączyć wspomnienie kolejnej rocznicy nawiedzin Papieża Jana Pawła II w Sanktuarium Św. Józefa.

Tegoroczny odpust łączył się także z VIII Diecezjalną Pielgrzymką Rolników, Ogrodników i Sadowników do Sanktuarium św. Józefa. Obecni także byli wierni z parafii i diecezji, a przewodniczył ich modlitwie Pasterz Diecezji Biskup Stanisław Napierała, sprawując Mszę Świętą o godzinie. 12.00.

Wiernych w świątyni przywitał Kustosz Sanktuarium, ks. prałat Jacek Plota, wskazując na charakter i okoliczności święta oraz na dary, jakie w tym dniu zostały przygotowane na cześć Patrona Miasta Kalisza: "Odpust Opieki Świętego Józefa jest trzecim odpustem i świętem w naszym Sanktuarium, czczącym Św. Józefa; pierwsze to uroczystość 19 marca – Oblubieńca NMP, drugie to wspomnienie 1 maja Św. Józefa, robotnika i rzemieślnika. Dziś, w to święto, wspominamy Opiekę św. Józefa nad naszym Miastem od samego początku, kiedy Opatrzność Boża sprawiła, że Św. Józef tu, w Kaliskiej Kolegiacie, znalazł miejsce naznaczone Jego obecnością i działaniem. Opiekuje się naszym miastem, chroni Je, jak śpiewamy w pieśni na odsłonięcie „od klęsk i nieszczęć chroń nasz gród”. I chroni, przecież mogło być w czasie ostatniej powodzi bardzo źle – Śródmieście Kalisza jest położone bardzo nisko, ono jednak zostało ochronione, choć jakaś część mieszkańców ucierpiała z tego powodu. Widzą to władze miasta, radni i przybywają tu w dniu odpustu z pielgrzymką wdzięczności.

W to święto wspominamy także kolejną rocznicę wizyty Jana Pawła II w Kaliszu. To już 13 lat, jak papież modlił się w naszym Sanktuarium głównie za rodziny i obronę poczętego życia. Wypełniamy prośbę Jana Pawła II, żeby  tu się modlić za rodziny i poczęte życie, szczególnie w pierwsze czwartki miesiąca z udziałem Radia Maryja i Telewizji TRWAM od 6 lat.

Szczególnym darem będzie w tym roku kopia zabytkowego kielicha ofiarowanego przez Kazimierza Wielkiego w 1363 roku dla naszego Sanktuarium. Przeżywamy właśnie 700-cie urodzin Króla. Kielich cieszy się dużym zainteresowaniem wielu osób, instytucji naukowych i mediów jako cenna pamiątka związana z ostatnim królem z dynastii Piastów. Ze względów na wielką wartość historyczną nie używamy go w uroczystościach, klorzystał z niego jedynie Ojciec Święty Jan Paweł II, będąc w Kaliszu i Biskup Kaliski w czasie Mszy Św. pogrzebowej za Jana Pawła II. Dlatego postanowiliśmy wykonać jego replikę, by móc używać go w uroczystościach z udziałem Księdza Biskupa. Dziś po raz pierwszy użyje ten kielich i jednocześnie pobłogosławi Biskup Kaliski. Dziękujemy rodzinie, która ufundowała replikę kielicha Kazimierza Wielkiego oraz dzieciom I Komunijnym, które się do tego dzieła częściowo dołożyły.

Kolejną naszą radością jest inwestycja wymiany dachu nad Bazyliką na miedziany dzięki wsparciu i pomocy Miasta Kalisza, za którą to pomoc dziś, tutaj, bardzo serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi i Radzie Miasta. 

Inny dar to publikacja utworów, głównie poezji, o Świętym Józefie i naszej Bazylice. To pokłosie organizowanego w tym roku Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Redemptoris Custos”. Dziś zostaną wręczone nagrody i wyróźnienia na zakończenie Mszy Świętej przez Księdza Biskupa, Pana Prezydenta i Dyrektora Biblioteki Miejskiej w Kaliszu. Publikację można będzie dziś nabyć w sklepiku sanktuaryjnym."

Na doroczny Odpust Opieki św. Józefa przybyły władze miasta i powiatu oraz parlamentarzyści z regionu. Z racji rozstrzygnięcia wspomnianego wyżej konkursu obecny był również prof. dr hab. Tomasz Pokrzywniak, dziekan Wydziału Filologii Polskiej i klasycznej UAM – przewodniczący jury konkursu poetyckiego, członkowie jury, a także nagrodzeni laureaci. Przybyli także pielgrzymi z Zagorzynka w Kaliszu oraz rowerami parafianie z Liskowa.

Śpiewem litrugię ubogaciły: Towarzystwo Śpiewacze „Lira” przy Parafii Św. Gotarda w Kaliszu pod dyrekcją Józefa Czerniaka oraz chór konkatedralny Św. Grzegorza  z Parafii Św. Stanisława BM w Ostrowie Wlkp. pod dyrekcją Magdaleny Nowickiej.

Po zakończonej Eucharystii uczestnicy Odpustu przeszli pod pomnik Jana Pawła II, przy którym złożono kwiaty, modląc się o wyniesienie Papieża Polaka na ołtarze.

 

Pisano o tym wydarzeniu również TUTAJ

 

Ogłoszenia duszpasterskie

XVII Niedziela Zwykła

  1. Dzisiejszą niedzielą kończy się w Polsce 15. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem: Niesiemy Chrystusa na krańce świata. Po wszystkich Mszach św. będzie poświęcenie pojazdów. Każdy otrzyma obrazek św. Krzysztofa z modlitwą kierowcy. Z niedzielą poświęcenia pojazdów związany jest udział w Akcji św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 km bezwypadkowej jazdy, jako pomoc w zakupie misyjnych środków transportu dla polskich misjonarzy. Można będzie złożyć dobrowolną ofiarę na ten piękny cel, w naszej Parafii jest to długoletnia tradycja.
  2. W tym tygodniu rozpocznie się sierpień, miesiąc modlitwy o trzeźwość naszego narodu.   Na bocznym ołtarzu będzie wystawiona Księga Abstynencji do której mogą się wpisać osoby pragnące podjąć abstynencje czasową  lub stałą do końca życia.

        Pełna treść ogłoszeń>>

                                                        

 

Intencje Mszalne

Ewa
Św. Józefie, proszę racz wyjednać łaskę pomyślnej operacji onkologicznej i uzdrowienia dla mnie, a także zdrowia dla mojego męża. Czcimy Cię, kochamy i dziękujemy.

Aldona
Święty Józefie,dziękuję za łaski!Proszę o Twoją dalszą opiekę nad moimi Rodzicami,Bratem z Rodziną,Katarzyna,Włodzimierzem,wtaw się też za Zbigniewem,aby nie wchodził w grzeszny związek,ratuj dusze!!!!

Iwona
Św. Jozefie błagam pomóż tym , którzy borykają się z długami , aby mieli pracę, aby ich praca była wydajna i owocna, błagam aby nasze firmy dały nam godne życie i nie przynosiły strat

Księga Gości

Monika
Polecam modlić się do Św. Józefa, za jego wstawiennictwem dzieją się cuda! Odmawiałam gorąco nowennę w intencji zmiany kierownictwa w pracy, które sieje terror psychiczny i dowiedziałam sie że ta zmiana już wkrótce nastapi! Choć nic na to nie wskazywało!Dziękuję Ci Św. Józefie za wysłuchanie! To nie pierwszy raz kiedy mnie wysłuchujesz! Dziękuję!

Malgosia
Sw.Jozefie wielokrotnie wysyłałam do Ciebie prosbe o znalezienie lepszej pracy i spłate długow. Dziekuje ze mnie wysłuchałes, dostałam własnie prace i bede mogła spłacic długi. Dziekuje tez za pomoc finansową, którą otrzymałam.Dziękuje ze cały czas sie za mną wstawiasz i otaczasz opieka i ze jestes tak dobry dla mnie.Dziękuje.